Rolety zewnętrzne to jedne z częściej wybieranych rozwiązań w zakresie osłon okiennych. Za niemałym zainteresowaniem stoi szereg wysokich walorów użytkowych, takich jak między innymi wygoda, skuteczna ochrona przed słońcem, doskonałe właściwości termoizolacyjne, dobra izolacja akustyczna i funkcje antywłamaniowe.
Samo sterowanie roletami odbywa się najczęściej przy pomocy napędów elektrycznych. Silniki mogą być sterowane przy pomocy przełączników klawiszowych, radiowo przy pomocy pilota lub u wybranych producentów z aplikacji w telefonie. Nowoczesna automatyka do rolet może też być podpięta do systemu „domu inteligentnego”, który umożliwia kompleksowe sterowanie wszystkimi systemami nieruchomości.
W zależności od typu wybranych rolet czy żaluzji zewnętrznych, sam montaż wymaga lub w niektórych przypadkach nie wymaga zastosowania różnego okablowania. Sposób poprowadzenia instalacji uzależniony jest też od rodzaju sterowania.
Rolety zewnętrzne z napędem hybrydowym zasilane są prądem 230V. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest niski pobór mocy, który wynosi tylko 3W. Silnik hybrydowy sterowany pilotem radiowym wymaga doprowadzenia kabla 3×1,5. Tutaj system uzupełnia ładowana sieciowo bateria, która po pełnym naładowaniu umożliwia 10-krotne podniesienie lub opuszczenie rolety podczas awarii zasilania. Cały system można także skonfigurować z interfejsami automatyki “Inteligentnego domu”. Wówczas zalecane jest wykorzystanie przewodu 4-żyłowego.
Rolety zewnętrzne z napędem solarnym to innowacyjne rozwiązania napędzane baterią ładowaną ogniwem fotowoltaicznym. Nowoczesne systemy solarne działają zawsze, bez ograniczeń, nawet w przypadku braku prądu i niezależnie od pogody. Ogniwo fotowoltaiczne, które ładuje baterie, nie potrzebuje bezpośrednich promieni słońca, aby sprawnie działać. Wystarczy mu światło dzienne, dlatego ładowanie odbywa się w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze roku. Zaletą rolet z napędem solarnym jest najwyższy stopień automatyzacji i brak kabli, a co za tym idzie bezinwazyjny montaż. Rolety solarne mogą być montowane na gotowej elewacji na dwa sposoby. Kaseta może zostać umieszczona we wnęce okiennej lub ponad nią. To świetne rozwiązanie w przypadku braku możliwości modyfikacji istniejącej instalacji elektrycznej. Rolety solarne współpracują także z dowolnym systemem “Inteligentnego domu”, dając użytkownikom możliwość zdalnego sterowania.
Decyzję o tym jakie rolety zewnętrzne wybrać najlepiej podjąć już na etapie projektu, gdyż poszczególne rozwiązania cechują się pewnymi warunkami, które należy spełnić, by ich montaż był trwały, estetyczny i spójny z budynkiem. Każdy typ rolety wymaga innego przygotowania. W przypadku rolet podtynkowych, warto zadbać o prawidłowe ocieplenie betonowego nadproża, by zapobiec powstawaniu mostków termicznych i przemarzaniu. Nierzadko wymaga to cofnięcia nadproża.
Nadproże cofane jest względem lica okna o tyle, ile daje się ocieplenia pomiędzy skrzynką rolety a nadprożem. Optymalnie jest cofnąć nadproże i wypełnić je warstwą styroduru. Im dalej zostanie cofnięte, tym grubszą jego warstwę będzie można zastosować. Ważne jest tutaj zwrócenie uwagi na to, by ocieplenie nie wychodziło poza lico okna, bowiem może później wypychać skrzynki rolety podtynkowej. Jeśli z jakiegoś powodu nie cofnięto nadproża, alternatywą jest folia termoizolacyjna, która ma grubość ok. 1cm.