Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż osłon okiennych. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań znajdują się rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. To funkcjonalne urządzenia, których największą zaletą jest ochrona przed promieniami słonecznymi oraz zapewnianie prywatności w pomieszczeniach. Dodatkowo, pełnią rolę nowoczesnej i efektownej dekoracji okien.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe skutecznie chronią przed promieniowaniem słonecznym oraz nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń i okien. Zapewniają prawidłowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, a także wspomagają ewentualną pracę klimatyzatora, bez obciążania go. Ich przewagą jest możliwość swobodnego regulowania ilości światła wpadającego do wnętrza. Użytkownicy żaluzji fasadowych, przy pomocy obracających się o 180 lameli mogą dowolnie ograniczać kąt wpadania i intensywność światła. Niska odporność na wiatry, brak izolacji termicznej zimą czy brak jakichkolwiek zabezpieczeń antywłamaniowych, to niewątpliwie wady tego rozwiązania.

Rolety zewnętrzne

Rolety to rozwiązania wyróżniające się efektownym wyglądem idącym w parze z wysoką funkcjonalnością. Ich ogromnym atutem są doskonałe właściwości termoizolacyjne, które świetnie sprawdzają się zarówno latem, jak również zimą. Rolety zewnętrzne, podobnie jak żaluzje, zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i ciepłem – zaciemniają wnętrza i zapobiegają nagrzewaniu się okien. Ponadto, dobrze chronią przed hałasem, co w szczególności doceniają mieszkańcy domów w dużych miastach lub tych usytuowanych blisko ruchliwej ulicy. Rolety zewnętrzne stanowią również zabezpieczenie przed włamaniem. Posiadają funkcje antywłamaniowe i mechanizmy, które utrudniają przedostanie się osób niepożądanych do wnętrza budynku. Istotnym mankamentem tego rozwiązania jest ograniczony dostęp światła po opuszczeniu rolety. Co zatem wybrać? Rolety, czy żaluzje zewnętrzne?

rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe

Rolety czy żaluzje zewnętrzne? A może rolety zewnętrzne z funkcją żaluzji?

Rolety zewnętrzne z funkcją żaluzji to innowacyjny system, który łączy w sobie wszelkie walory wizualne i funkcje użytkowe między innymi rolet zewnętrznych, rolet antywłamaniowych i żaluzji fasadowych. Tak skonstruowane rozwiązanie oprócz skutecznej ochrony termoizolacyjnej przez cały rok, zapewniania dobrej izolacji akustycznej i wykazywania się właściwościami antywłamaniowymi, posiada również możliwość regulowania dostępu i intensywności światła, dzięki możliwości otwierania lameli.
Pancerz rolety umieszczony w prowadnicach jest odporny na bardzo silne wiatry. Bez problemu można go myć np. karcherem.


Rolety czy żaluzje zewnętrzne, co wybrać? Mając na uwadze wszystkie powyższe cechy, decydując się na konkretną osłonę zewnętrzną należy przede wszystkim zastanowić się jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że decyzję o tym, czy wybrać rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe, najlepiej podjąć już na etapie projektu, gdyż oba rozwiązania – rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe – cechują się pewnymi warunkami, które należy spełnić, by ich montaż był trwały, estetyczny i spójny z budynkiem.
Wyjątek stanowią tutaj rolety solarne, które można zainstalować w dowolnym momencie eksploatacji nieruchomości, bez konieczności wymiany elewacji czy doprowadzania okablowania.