Rolety zewnętrzne czy klimatyzacja?

Wiele osób zastanawia się czy lepszym wyborem będzie inwestycja w rolety zewnętrzne czy w klimatyzację. Jest to wybór zależny od wielu czynników, który powinien być rozważany indywidualnie. Oczywiście klimatyzacja skutecznie obniża temperaturę w pomieszczeniach, jednak dzieje się to wysokim kosztem energetycznym, a często i zdrowia. Wiele osób posiadających klimatyzację i tak ostatecznie decyduje się również na montaż rolet zewnętrznych. Co jest tego powodem?

Alternatywa dla klimatyzacji: Jak radzić sobie z ciepłem w pomieszczeniu?

Fale upałów są coraz dłuższe, a maksymalne temperatury w tym okresie coraz wyższe. To prowadzi do sytuacji, w której tradycyjne sposoby radzenia sobie z nadmiernym promieniowaniem słonecznym okazują się niewystarczające. Sięgając po klimatyzatory przenośne lub decydując się na instalację urządzeń przyściennych liczymy na to, że z łatwością uzyskamy i utrzymamy optymalną temperaturę w domu czy mieszkaniu. W praktyce sama klimatyzacja okazuje się bardzo kosztowna w użytkowaniu. Aby obniżyć rachunki za energię elektryczną użytkownicy klimatyzacji instynktownie zasłaniają okna. W tym celu wykorzystują zasłony lub rolety wewnętrzne. Wewnętrzne osłony okienne nie przeciwdziałają nagrzewaniu się szyb, które – w zależności od warunków panujących na zewnątrz – w mniejszym lub większym stopniu oddają nagromadzone ciepło do pomieszczenia. Oszczędność energetyczna jest w tym przypadku złudna. Znacznie lepiej sprawdzają się systemy zewnętrzne.

Rolety zewnętrzne: Czy będą skuteczne bez klimatyzacji?

Rolety zewnętrzne to dobra alternatywa dla klimatyzacji, zwłaszcza w obiektach, w których z różnych względów nie możemy zastosować tej drugiej. Opuszczenie pancerza rolety przesuwa barierę chroniącą wnętrze przed ciepłem na zewnątrz. W przypadku rolet wewnętrznych ciepłe powietrze gromadzi się między nagrzaną szybą o tkaniną. W przypadku rolety zewnętrznej poduszka ciepłego powietrza znajduje się pomiędzy pancerzem rolety a szybą i cały czas pozostaje na zewnątrz. To sprawia, że ciepło przenika do pomieszczenia w bardzo niewielkich ilościach, a proces jego przenikania jest wyraźnie spowolniony.
Rolety zewnętrzne mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni, a użytkowane w połączeniu z klimatyzacją przekładają się na możliwość uzyskania optymalnej temperatury przy niższym wydatku energetycznym, a co za tym idzie niższych kosztach klimatyzowania pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne: Dlaczego warto rozważyć ich montaż?

Jako firma specjalizująca się w dostarczaniu rolet, z doświadczenia wiemy, że rozwiązania zewnętrzne w efekcie znacznie obniżają wydatki związane z eksploatacją klimatyzacji. A oprócz zapewniania skutecznej blokady termoizolacyjnej latem, rolety zewnętrzne gwarantują również szereg innych pozytywów, np. zmniejszenie hałasu czy izolacja zimą.

Rolety zewnętrzne są świetną alternatywą dla klimatyzacji. Mogą stanowić także jej funkcjonalne uzupełnienie. Wówczas klimatyzator chłodzić będzie powietrze wewnątrz, a rolety spowodują zmniejszenie nasłonecznienia i nagrzewania się okien. Takie połączenie zapewni pożądaną wygodę i komfort przebywania w pomieszczeniu podczas upalnych dni, a dodatkowo również spowoduje obniżenie kosztów użytkowania klimatyzacji.