Jak zamontować rolety zewnętrzne?

rolety z funkcją żaluzji, roleto żaluzje, żaluzje fasadowe, żaluzje zewnętrzne, rolety solarne, rolety Bubendorff, rolety zewnętrzne, żaluzje zewnętrzne, żaluzje fasadowe, rolety na taras, rolety fasadowe
Rolety zewnętrzne cieszą się coraz większą popularnością. Rozwiązanie, które do niedawna było traktowane w kategoriach architektonicznej fanaberii stało się standardem. Ocenie rolety montuje się w obiektach mieszkalnych i użytkowych, nowopowstających i już funkcjonujących. To rodzi pytanie o to, jak zamontować rolety zewnętrzne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania?

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że wybór rolet zewnętrznych jest ogromny. Dotyczy to zarówno ich funkcjonalności, jak i estetyki oraz wyboru napędu. Dawnej inwestorzy decydujący się na instalację rolety zewnętrznej mogli wybierać spośród systemów obsługiwanych ręcznie lub elektrycznie. Koszt tych drugich był niebotyczny. Obecnie do wyboru mamy rolety z napędem elektrycznym, solarnym i hybrydowym. Ofertę dodatkowo wzbogaca podział rolet ze względu na sposób montażu. Tu wyróżniamy systemy podtynkowe i natynkowe. Jak w takim razie zamontować roletę zewnętrzną? Które rozwiązanie wybrać?

Rolety zewnętrzne w obiekcie nowopowstającym lub modernizowanym

Najwięcej możliwości wyboru daje podjęcie decyzji o montażu rolety na etapie projektowania domu. Inwestorzy, którzy wówczas zdecydują się na rolety mogą z powodzeniem wybrać system podtynkowy. Ogromną zaletą rolet podtynkowych jest możliwość ich wkomponowania w elewację budynku, dzięki czemu kaseta rolety pozostaje niewidoczna dla oka. To rozwiązanie jest szczególnie cenione ze względu na walory estetyczne. Do dziś pokutuje bowiem przekonanie, że systemy natynkowe wpływają negatywnie na prezencję budynku. Nie jest to już aktualne. Mimo to, w obiektach nowopowstających królują rolety podtynkowe.

Na etapie budowy domu możemy również zaplanować doprowadzenie kabli zasilających do wnęk okiennych, co jest znacznie utrudnione w przypadku obiektu już funkcjonującego. Doprowadzenie zasilania do wnęk pozwala na wybór jednego z dwóch wariantów rolet:

Rolety elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, są zasilane przy pomocy energii elektrycznej. Coraz więcej nowoczesnych systemów dodatkowo posiada akumulatory, dzięki którym możliwe jest podniesienie/opuszczenie pancerza rolety w sytuacji przerwy w dostawie prądu. Rolety hybrydowe pozwalają na korzystanie z napędu elektrycznego lub energii zgromadzonej w akumulatorze. Są one wyposażone w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu mogą działać także podczas dłuższych przerw w dostawie prądu. Wybór hybrydy podnosi poziom bezpieczeństwa, ale i przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji systemu.

Podobną swobodę wyboru systemu rolet zewnętrznych oferuje remont kapitalny nieruchomości. Dzięki temu także w oknach starego domu mogą zagościć rolety podtynkowe zasilane elektrycznie. A jakie możliwości mają właściciele funkcjonujących domów, którzy nie planują gruntownego remontu nieruchomości?

Rolety zewnętrzne w obiekcie funkcjonującym

Właściciele domów, w których nie zaplanowano montażu rolet zewnętrznych na etapie budowy często zastanawiają się, czy w ogóle warto montować rolety później. Dotyczy to w szczególności nieruchomości, których aktualny stan techniczny nie wymaga dużego remontu. W takich sytuacjach możliwy jest montaż rolet natynkowych. Wspomnieliśmy wcześniej, że inwestorzy spoglądają na te systemy nieprzychylnie, ponieważ postrzega się je jako mało eleganckie. W praktyce wysokiej klasy rolety zewnętrzne bardzo dobrze prezentują się na elewacji budynku, a ich dostępność w różnych kolorach pozwala na dopasowanie kolorystyki osłon okiennych do koloru stolarki, elewacji czy dodatków architektonicznych. To daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne i pozwala na uzyskanie atrakcyjnego efektu.

Podstawowym problemem, z jakim borykają się właściciele funkcjonujących nieruchomości jest zasilanie. Rolety manualne to rozwiązania, które już jakiś czas temu odeszły do lamusa. Z pewnością można je jeszcze zamówić, ale mało kto się na to decyduje. Bardziej skłonni jesteśmy na doprowadzenie kabli do wnęk okiennych, dzięki czemu pracą rolet będziemy mogli zarządzać z poziomu włącznika, pilota czy aplikacji zarządzającej inteligentnym domem. Alternatywą dla kosztownych prac związanych z modyfikacją zastanej sieci elektrycznej może być wybór rolet solarnych.

Rolety solarne są zasilane energią generowaną przez panele fotowoltaiczne zamocowane w kasecie rolety. Energia jest magazynowana w wydajnych bateriach, dzięki czemu rolet pracują płynnie niezależnie od pory roku, dnia czy nocy. Co ważne, panel fotowoltaiczny nie musi być bezpośrednio wyeksponowany na działanie promieniowania słonecznego. Do ładowania baterii wystarczy światło dzienne.

Na pytanie o to, jak zamontować rolety każdy musi sobie odpowiedzieć we własnym zakresie. To zależy od etapu, na jakim jest budowa/wykończenie domu oraz tego, czy montaż rolet zewnętrznych został uwzględniony w projekcie nieruchomości. W podjęciu decyzji pomaga dostępność różnych systemów, które doskonale odpowiadają na oczekiwania nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego i użytkowego, jednocześnie bardzo dobrze wpisując się w ograniczenia, na jakie napotykamy podczas modernizacji i remontów obiektów już funkcjonujących.