Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Fale upałów dokuczają nam wszystkim już co roku od kilku lat. Raporty pogodowe wskazują, że średnia roczna temperatura w naszym kraju cały czas wzrasta. Upalne dni nie dają o sobie zapomnieć wpływając na nasz komfort i samopoczucie. Co zrobić i jak uchronić się przed upałem w domu, kiedy okna stale wystawione są na nagrzewanie?

Upał w mieszkaniu? Jak sobie poradzić?

Najprostszym sposobem na radzenie sobie z upałem jest zamknięcie i zasłonięcie okien. W tym celu można wykorzystać nieprzezierne zasłony, które skutecznie redukują ilość promieniowania cieplnego przenikającego do pomieszczenia. Alternatywą dla zasłon mogą być plisy, rolety wewnętrzne lub inne osłony okienne, które tworzą fizyczną barierę pomiędzy nagrzewającą się szybą a pomieszczeniem. Nie jest to jednak rozwiązanie w pełni wolne od wad.
W momencie, w którym zasłaniamy okna ciężkimi, nieprzeziernymi zasłonami między warstwą tekstyliów a szybą tworzy się poduszka powietrzna. Powietrze w tym miejscu nagrzewa się przez cały dzień, w związku z czym odsłaniając okna wieczorem powodujemy jego ruch w kierunku pomieszczenia. Jeśli temperatura na zewnątrz spadła na tyle, że otwarcie okien przynosi orzeźwienie ruch ciepłego powietrza zza zasłony do pomieszczenia nie jest problemem. Jeśli natomiast temperatura na zewnątrz jest wciąż wysoka, może się okazać, że odsłonięcie okien spowoduje uwolnienie do wnętrza pomieszczenia ciepła, które przez cały dzień było blokowane i spowoduje dyskomfort.

Czy wentylator pomaga na upał w mieszkaniu?

Ruch powietrza wywołany działaniem wentylatora pozwala odczuwalnie obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Aby wentylator mógł działać z jak najwyższą wydajnością powinien być uruchomiony przy zamkniętych oknach – wówczas rzeczywiści odczujemy różnicę temperatur w miarę stopniowego wychładzania się powietrza wewnątrz. Bardzo dobrą praktyką jest wentylacja pomieszczeń przy zasłoniętych oknach. Szyby wystawione na działanie promieni słonecznych nagrzewają się i oddają ciepło powietrzu, które przemieszcza się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. W praktyce wentylator mechaniczny nie jest więc remedium na upał w mieszkaniu. Może być jednak użytkowany w połączeniu z innymi metodami, które zwiększają jego skuteczność.
Mankamentem korzystania z wentylatorów elektrycznych jest energia niezbędna do pracy urządzenia. Większość urządzeń dostępnych w sklepach z małym AGD cechuje się niewielkim gabarytem i ograniczoną mocą, co przekłada się na konieczność wielogodzinnej pracy wentylatora w upalny dzień i wysokie rachunki za prąd. Użytkownicy wentylatorów elektrycznych skarżą się również na hałas. Długotrwała praca urządzenia może być uciążliwa dla uszu i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności.
Rozwiązaniem, które zapewnia największy komfort są rolety. Mowa tu o roletach zewnętrznych. Mają one pewną przewagę nad systemami wewnętrznymi, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie relatywnie niskiej temperatury w pomieszczeniu bez konieczności uciekania się do użytku wentylatorów.

Czy rolety zewnętrzne chronią przed upałem?

Podczas upału promieniowanie słoneczne nie tylko powoduje nagrzewanie się wnętrza, lecz także samego okna, które później emituje ciepło do środka. Dlatego też wszelkie rozwiązania typu rolety czy osłony wewnętrzne nie sprawdzają się w takich sytuacjach najlepiej, bowiem niwelują jedynie napływ ciepła do wnętrza, a nie są w stanie poradzić sobie z nagrzewaniem samych okien.

Biorąc pod uwagę te kwestie, najlepszą formą radzenia sobie z upałem, nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się okien jest zasłonięcie ich od zewnątrz. Tutaj z pomocą przychodzą rolety zewnętrzne, które skutecznie ochraniają przed słońcem zarówno szyby, jak i również całe okno, a przy tym stanowią także dodatkową barierę dla promieni słonecznych.

Główną rolę w skutecznym radzeniu sobie rolet zewnętrznych z upałami grają ich konstrukcja i użyte materiały. Rolety wyposażone są w lamele wypełnione pianką izolacyjną wtryskiwaną pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu tworzą doskonałą blokadę termoizolacyjną niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

jak radzic sobie z upałem w mieszkaniu