Czym umyć rolety zewnętrzne?

Czym umyć rolety zewnętrzne?Rolety zewnętrzne podobnie jak okna są narażone na zabrudzenia. Unoszący się w powietrzu kurz, pyłki roślin, ptasie odchody oraz deszcz wpływają na obniżenie estetyki osłon okiennych. Na szczęście mycie rolet zewnętrznych nie jest trudne i nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych środków. Wyjątek stanowią rolety zdewastowane przez farby w sprayu. W tym przypadku warto od razu skonsultować się z firmą wyspecjalizowaną w usuwaniu graffiti z różnych powierzchni i zamówić usługę. Jak natomiast radzić sobie ze zwykłym brudem na roletach zewnętrznych?

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Na wstępie warto podkreślić istotny fakt – im częściej myjemy rolety zewnętrzne, tym szybszy i łatwiejszy jest to proces. Dlatego zalecamy regularne mycie zewnętrznych osłon okiennych. Do mycia warto wykorzystać łagodne środki czyszczące, a dla wygody także myjkę ciśnieniową.

Pancerz rolety jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia od strony zewnętrznej. Utrzymanie rolety w czystości od strony wewnętrznej jest o wiele łatwiejsze i bardzo często nie wymaga dodatkowych działań, poza przetarciem systemu szmatką. Rolety od wewnętrznej strony warto myć przy okazji każdego mycia okien. Jak czyścić zewnętrzną stronę pancerza?

Ze względu na wysokość posadowienia okien w bryle budynku do mycia rolet od zewnętrznej strony bardzo pomocna okazuje się myjka ciśnieniowa. Dzięki urządzeniu strumień wody jest w stanie dosięgnąć czyszczonej powierzchni nie wymagając od nas stania na drabinie. Alternatywą dla myjki ciśnieniowej może być wąż ogrodowy. Niezależnie od tego, jakiego źródła wody użyjemy powinniśmy uważać na rozbryzgi i zacieki. Mogą one obniżyć estetykę elewacji zewnętrznej.

Mycie rolet krok po kroku

Zwłaszcza po zimie rolety zewnętrzne są bardzo zakurzone. Dlatego ich mycie należy rozpocząć od spłukania pancerza czystą wodą. Ten zabieg pozwoli na usunięcie większości zanieczyszczeń i ułatwi dalsze mycie. Następnie roletę należy umyć przy pomocy detergentu. Pamiętajmy, żeby nie sięgać po płyny o właściwościach ciernych, twarde szczotki czy szmatki z właściwościami ciernymi. Wszystkie te produkty mogą spowodować uszkodzenie powierzchni. Do mycia rolet bardzo dobrze sprawdzają się lekkie detergenty i miękkie szmatki lub gąbki. Na zakończenie roletę należy ponownie spłukać czystą wodą. Jeśli mamy taką możliwość pancerz możemy wytrzeć do sucha miękką szmatką. W ten sposób unikniemy nieestetycznych zacieków.

Czyszcząc rolety zewnętrzne należy pamiętać o wszystkich elementach systemu. Kaseta oraz prowadnice są tak samo narażone na zanieczyszczenia, jak sam pancerz rolety.