Rolety zewnętrzne cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów prywatnych, deweloperów oraz właścicieli obiektów komercyjnych. Decyzja o ich montażu często zapada na różnych etapach projektowania, wznoszenia, a nawet eksploatacji nieruchomości. Starając się jak najlepiej odpowiadać na zróżnicowane potrzeby klientów, producenci rolet zewnętrznych oferują kilka systemów. Co to za systemy? Czym się charakteryzują? Gdzie mogą być montowane?
Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje rolet zewnętrznych:
Czym się różnią?
Rolety nadstawne zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu systemowi montażowemu. Skrzynkę rolety nakłada się na ramę okna i w raz z nim montuje we wnęce okiennej. W tym celu przed montażem okna z roletą wnękę należy powiększyć o wysokość wybranej skrzynki. Dostęp do pokrywy rewizyjnej jest od wewnątrz.
Wybór rolet zewnętrznych nadstawnych wymaga uwzględnienia ich montażu na etapie projektowania budynku. Montaż omawianego rozwiązania w obiektach już eksploatowanych jest możliwy wyłącznie podczas wymiany stolarki okiennej.
Rolety podtynkowe montuje się przed oknem, na prowadnicach mocowanych do ramy okiennej. W zależności od sposobu montażu wybór rolet podtynkowych może wymagać:
Sposób montażu rolety wymaga uwzględnienia już na etapie projektu budynku lub, w przypadku obiektów już eksploatowanych, projektu jego adaptacji. Dostęp do pokrywy rewizyjnej w systemie podtynkowym znajduje się na zewnątrz. System perfekcyjnie integruje się z elewacją zewnętrzną, co pozwala uzyskać bardzo wysokie walory estetyczne.
Rolety natynkowe mintuje się na ścianie lub we wnęce okiennej już po wykonaniu elewacji zewnętrznej budynku. Skrzynka rolety jest wykonana z aluminium, a pokrywa rewizyjna umieszczona na zewnątrz budynku. Montaż rolet natynkowych nie wymaga uwzględnienia na etapie projektowania nieruchomości, dlatego jest to system powszechnie wybierany przez właścicieli obiektów już eksploatowanych.
Rolety natynkowe są dostępne w kilku wariantach kształtu skrzynek, co pozwala na ich lepsze dopasowanie do elewacji budynku i stylu architektonicznego nieruchomości.
Rolety adaptacyjne bywają nazywane roletami natynkowymi lub standardowymi. Rolety adaptacyjne można zamontować na dwa sposoby:
Swoboda pod względem sposobu zamontowania rolety sprawia, że systemy adaptacyjne, podobnie jak klasyczne rolety natynkowe, są często wybierane przez właścicieli nieruchomości już eksploatowanych.