Rolety zewnętrzne coraz częściej są postrzegane jako integralny element nowoczesnej architektury. Inwestorzy decydują się na ich montaż ze względu na panujący trend oraz funkcjonalność zewnętrznych osłon okiennych, które znacząco przyczyniają się do poprawy komfortu życia i obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości.
W poniższym artykule skupimy się na właściwościach termoizolacyjnych rolet zewnętrznych i odpowiemy na pytanie, czy rzeczywiście chronią one przed zimnem.
Wysokiej jakości rolety zewnętrzne są produkowane wyłącznie z wysokogatunkowych materiałów, które w połączeniu z przemyślanym projektem i zastosowaniem nowoczesnych technologii przekładają się zarówno na trwałość i estetykę oferowanych systemów, jak i ich właściwości termoizolacyjne. W roletach Bubendorff producent zastosował lamele z piankowym rdzeniem. Wypełnienie piór rolety pianką znacząco podnosi właściwości izolacyjne systemu, skutecznie chroniąc wnętrze przed chłodem.
Przeszklenia mają tendencje do nagrzewania się w trakcie letnich upałów i wychładzania podczas mrozu. Dlatego latem w przeszklonych pomieszczeniach bywa gorąco, a zimą bardzo zimno. Osłaniając szyby od zewnątrz tworzymy rodzaj poduszki powietrznej, która oddziela szybę od pancerza rolety i w ten sposób ogranicza wpływ temperatury na zewnątrz na warunki termiczne wewnątrz. W przypadku standardowych rolet zewnętrznych temperatura w poduszce jest bardzo niska. Wynika to z braku dodatkowej izolacji pancerza, który swobodnie oddaje ciepło na zewnątrz. W przypadku rolet z piankowym rdzeniem temperatura w poduszce jest znacznie wyższa, dlatego nawet jeśli dochodzi do wymiany energii cieplnej między powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym (przez szybę) nie jest ona tak wyraźnie odczuwalna jak w przypadku tradycyjnych rolet.
Warto pamiętać o tym, że pancerz rolety działa w dwie strony. Z jednej ogranicza napływ zimnego powietrza i jego bezpośredni kontakt z szybą, a co za tym idzie przenikanie chłodu do wnętrza. Z drugiej ogranicza utratę ciepła z wnętrza przez szybę. To prowadzi do znaczącej poprawy właściwości cieplnych budynku i obniżenia wydatków energetycznych niezbędnych dla uzyskania i utrzymania temperatury wewnątrz na pożądanym poziomie.
To co identyfikuje system osłon okiennych jako barierę termoizolacyjną jest budowa pancerza – materiały wykorzystane do jego produkcji i zastosowane technologie. Jeśli wykonany z metalu pancerz jest pusty w środku nie posiada on praktycznie żadnych właściwości termoizolacyjnych, w związku z czym ochrona przed chłodem jest bardzo ograniczona. Z pewnością użytkownicy tego typu systemów zaobserwują pewne oszczędności energii grzewczej na przestrzeni całego sezonu, jednak nie będą one tak znaczące jak w przypadku systemów wykonanych z zastosowaniem warstwy izolującej. Zastosowanie pianki jako rdzenia w roletach zewnętrznych stwarza dodatkową barierę do pokonania dla ciepłego/zimnego powietrza. To znacząco ogranicza wymianę ciepła pomiędzy środowiskami znajdującymi się po przeciwnych stronach pancerza ograniczając straty